Урок
української літератури
5 клас
Тема
уроку: Загадки. Особливості жанру й
способи творення
загадок.
Будова й мова загадок.
Мета
уроку: поглибити знання учнів про загадки, розкрити
особливості відображення в них життєвих явищ;
розвивати образне й логічне мислення, творчі здібності п’ятикласників;
виховувати любов до усної народної творчості.
Тип
уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання:
підручники, робочі зошити, виставка збірок загадок, прислів’їв, приказок, листи паперу, олівці, комп’ютер, проектор, екран.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних
знань.
1. Робота з картками
(додаток 1).
2. Фронтальне
опитування.
§
Який вид народних творів
називається прислів’ям?
§
Назвіть основні особливості
прислів’їв.
§
Що таке приказка?
§
Чим прислів’я і приказки подібні і чим відрізняються?
§
На які теми створено прислів’я?
§
Чого вони навчають?
§
Яку роль виконують прислів’я й приказки у мові?
3. Перевірка домашнього
завдання.
Вдома ви повинні були написати твір-мініатюру на тему одного
з прислів’їв (за вибором). Давайте
послухаємо, як поралися з виконанням цього завдання учні класу.
Читання двох-трьох
творів-мініатюр за бажанням учнів.
Перевірка якості
завдання на картках.
Оцінювання роботи учнів.
ІІ. Сприйняття й
засвоєння навчального матеріалу.
1. Бесіда.
Скажіть, чи сподобалося вам вивчати такий жанр фольклору, як
прислів’я та приказки? Чим саме?
А зараз, давайте звернемо увагу на епіграф уроку. (Додаток
2, слайд 1). Що являє собою цей вислів?
Як ви думаєте, про який жанр усної народної творчості в
ньому йде мова?
Тож саме про загадки, про народну мудрість, закладену в них,
ми й вестимемо мову на нашому уроці.
Учні записують в зошити
тему уроку. (Додаток 2, слайд 2).
Повідомлення завдань
уроку. (Додаток 2, слайд 3).
Загадки, подібно до прислів’їв і приказок, створювалися дуже
давно і були пов’язані з щоденним життям людей. Вони прожили довге життя, яке
вимірюється тисячоліттями. Загадки охоплюють майже весь людський світ, усю
природу, господарське, виробниче життя людини.
Від уміння відгадувати загадки часто залежала доля людини. Так
загадки дійшли до нашого часу. Їх загадують під час свят, конкурсів, вікторин.
Багато людей цікавилися й цікавляться збиранням загадок, укладаючи їх у збірки.
Ось перед вами виставка збірок загадок, створених відомими українськими письменниками,
фольклористами: П.Кулішем, Оленою Пчілкою, А.Метлинським.
Звернути увагу дітей на
виставку літератури.
Як ви гадаєте, а що треба для того, щоб відгадати загадку?
Справді, думати, мислити, порівнювати.
Отже, сьогодні на уроці ми помандруємо до країни Загадки,
але поки що оселя, де вона мешкає, порожня. Наше завдання – наповнити кімнату
побутовими предметами: відгадками та знаннями про загадки.
(Додаток 2, слайд 4)
2.
Відгадування
загадок учнями – на
слайді з’являються
предмети-відгадки.
Ø Під
одною шапкою чотири брати стоять.
(Стілець)
Ø Має
роги і ноги, а держиться підлоги.
(Стіл)
Ø Не
звір, а з ногами, не птах, а з пір’ям,
не людина, а в одязі. (Ліжко)
Ø Що
за віконце чарівне, яке мені показує мене? (Дзеркало)
Ø Іде
років двісті, стоїть на місці, лічить людський вік, а не чоловік. (Годинник)
Ø Гладить
все, чого торкнеться, а торкнеш – кусається. (Праска)
Ø Оце
так будинок: одне вікно, у вікні – кіно. (Телевізор)
А в чому ж полягає складність розгадати загадку? Як у ній показано
зображуваний предмет? (Приховано).
Отже, основна особливість загадки полягає в тому, що в її
основі лежить метафоричне запитання. Що ж таке метафора? (Додаток 2, слайд 5).
Метафора – це перенесення рис одного
предмета на інший на основі подібності.
Предмет зображення в загадці називається не прямо, а
інакомовно, приховано. Щоб дати відповідь на метафоричне запитання, треба вміти
зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.
3. Розгляд побудови загадок.
Робота за опорною схемою. (Додаток 2, слайди 6-7)
Ø Стоїть
півень на току у червонім ковпаку. (Мак)
Ø Що
то за віконця, що допомагають бачити сонце? (Окуляри)
§ Опишіть
предмети, зображені на таблиці. Що подібне є у зовнішньому вигляді півня і
маку?
§ Які
слова в загадці вказують на цю подібність? (Червоний ковпак)
§ Що
допомагає відгадати цю загадку? (Подібність в описі зовнішнього вигляду)
§ А
яка ж подібність між окулярами і совою?
§ Отже,
які є способи приховування задуманих предметів? (Опис зовнішнього вигляду, дії,
властивостей; на основі протиставлення)
§ То
що ж називається загадкою? (Додаток 2, слайд 8).
Загадка – невеликий твір, в якому в
прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відгадати.
4. Опрацювання статті підручника
«Про загадки».
§
Як читаються і промовляються
загадки?
§
Які слова слід виділяти у
загадці?
§
З якою інтонацією промовляються
загадки?
5.
Робота
в групах за окремими завданнями. (Додаток 3)
6.
Розгадування
кросворду. (Додаток 4)
Давайте зараз виразно прочитаємо загадки – завдання
кросворду, відгадаємо їх і знайдемо ключик у виділених клітинках, який підкаже
нам, різновидом чого є загадки.
Отже, загадки – це різновид фольклору (усної народної
творчості). А фольклорні твори пов’язані
між собою: у казках використовуються прислів’я
та загадки.
Які ви пам’ятаєте
казки із вживанням загадок? Назвіть їх.
Також формою і змістом загадки близькі до прислів’їв і приказок. Свідченням цього є
взаємоперетворюваність одного жанру в інший. Приклад. (Додаток 2, слайд 9)
ІІІ. Закріплення
одержаних знань. (Додаток 2, слайд 10)
§ Який
твір називається загадкою?
§ Про
що складають загадки?
§ Назвіть
основні особливості загадок?
§ Чим
загадки подібні до прислів’їв і
приказок?
IV.
Оцінювання роботи учнів на уроці, мотивація оцінок.
V.
Домашнє завдання. (Додаток 2, слайд 11)
Вивчити напам’ять
п’ять загадок (на вибір) або скласти три
загадки самостійно.
Скласти план статті підручника «Про загадки».
Комментариев нет:
Отправить комментарий