Українська мова

  Конспект уроку української мови в 5 класі,  представлений на обласний методичний огляд-конкурс "Проектування ІТ-контенту сучасного уроку"

Тема уроку: Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми, пароніми.

Навчальний предмет: українська мова

Клас: 5

Джерела методичної інформації:
1.     Науково-методичні, методичні посібники:
1.1. Прийоми та форми в навчальній діяльності /В.М.Лізинський. – Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2007. – 160 с.
1.2. Інтерактивні технології на уроках української мови та літератури /В.І.Щербина, О.В.Волкова, О.В.Романенко. – Х.: Вид.група «Основа», 2005. – 96 с.
1.3. Інноваційні технології навчання української мови і літератури /О.І.Когут. – Тернопіль: Астон, 2005. – 204 с.
1.4. Теорія і практика навчання української мови в старших класах /О.М.Горошкіна, Л.О.Попова, А.В.Нікітіна. – Х.: Вид.група «Основа», 2012. – 171 с.
1.5. Інтерактивне навчання на уроках української мови та літератури /К.Ю.Голобородько, Н.П.Ткаченко. – Х.: Вид.група «Основа», 2007. – 176 с.
2. Статті:
    2.1. С.П.Бортник. Інформаційна компетентність учнів у вивченні мови та літератури. – Ж. «Вивчаємо українську мову та літературу». – 2012. - №29. – С.2-8.
    2.2. А.В.Кордонська, М.В.Риженко. Формування інформаційної компетентності учнів та студентів на заняттях мови та літератури. - Ж. «Вивчаємо українську мову та літературу». – 2012. - №15. – С.6-8.
    2.3. Мультимедійні ресурси. – Ж. «Відкритий урок». – 2011. - №2. – С.19-21.
    2.4. Сучасні інформаційні технології. - Ж. «Відкритий урок». – 2011. - №2. – С.22-23.
3. Інтернет-ресурси

Джерела навчальної інформації:
4. Основний підручник:
    «Рідна мова. 5 клас». Автори: Олександра Глазова, Юрій Кузнецов
5. Додаткові підручники, навчальні та електронні посібники
    «Рідна мова. 5 клас». Автори: М.І. Пентилюк, І.В. Гайдаєнко, А.І. Ляшкевич,     
С.А. Омельчук
6. Інтернет-ресурси:
7. Додаткові навчальні матеріали (друковані, електронні)
Назва
Вид
Номер додатків
Електронний супровід до уроку з використанням програмного засобу Notebook.
Картка для індивідуальної роботи «Знаю, хочу дізнатися, бажаю навчитися».
Картки для роботи в групах.
електронний



друкований



друкований
Додаток 1



Додаток 2



Додаток 3
Мета уроку:
навчальна складова – розширити уявлення учнів про групи слів за значенням; розкрити поняття синонімічного ряду, способи розрізнення омонімів і багатозначних слів;
розвивальна складова – формувати вміння аналізувати групи слів, порівнювати їх між собою і робити висновки,  використовувати антоніми для увиразнення, чіткого окреслення висловленої думки, вибирати з синонімічного ряду і використовувати зі стилістичною настановою найвідповідніше слово;
виховна складова – за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов до природи України, українського фольклору, повагу до рідного слова, культуру мовлення.
Технічне обладнання та програмне забезпечення: електронний супровід до уроку з використанням програмного засобу Notebook.

Хід уроку

І. Організаційний етап.
ІІ. Установчо-мотиваційний етап.
Діяльність учителя
Діяльність учнів
Завдання
Мета
Форма організації, управління діяльністю учнів
Номер джерела навчальної інформації, сторінка
Результат
Форма звітності
1.Вступне слово вчителя.
Психологічна настанова учнів до вивчення теми «Групи слів за значенням».
Пригадайте, героєм яких українських народних казок є Іван-Царевич.
1, стор.2
Учні називають відомі їм казки.

ІІІ. Повідомлення теми і мети, визначення завдань уроку.
Діяльність учителя
Діяльність учнів
Завдання
Мета
Форма організації, управління діяльністю учнів
Номер джерела навчальної інформації, сторінка
Результат
Форма звітності
1.Повторення матеріалу, вивченого на попередніх уроках.











2.Оголошення теми і мети уроку.
Актуалізація опорних знань.














Бліц-опитування:
Що таке лексикологія?
Які слова називають однозначними?
Які слова називають багатозначними?
Яке значення слова називають прямим?
Коли слова вживаються у переносному значенні?
Визначити завдання уроку.
1, стор.3















1, стор.4-6
2
Повторення вивченого на попередніх уроках.












Індивідуальне визначення завдань уроку.
















Запис у зошитах теми уроку.
Заповнення карток.
ІV. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
Діяльність учителя
Діяльність учнів
Завдання
Мета
Форма організації, управління діяльністю учнів
Номер джерела навчальної інформації, сторінка
Результат
Форма звітності
1.Постановка проблемного завдання.




2.Опрацювання теоретичного матеріалу, наведення прикладів.

















Стимулювання до свідомого осмислення нового матеріалу.


Усвідомлення
нового матеріалу.



















Прочитати вислови і дати відповідь на запитання: на основі чого зявилися такі яскраві образи.
А)Робота в групах.
І група: Опрацювати матеріал підручника (с.214-215) і дати відповіді на питання, проілюструвавши їх власними прикладами.
ІІ група: Опрацювати матеріал підручника (с.219), дати відповіді на питання, проілюструвавши їх власними прикладами. Заповнити таблицю.
Б)Відгадати загадку, сформулювати висновки.




В) Пояснити значення слів «лисички», «сонечко».

Г) Колективне опрацювання матеріалу про види омонімів.
Д) Визначення вчителем поняття «пароніми».
Е) Заповнити таблицю «Пароніми». Пояснити лексичне значення слів.
1, стор.7






3























1, стор.8-9







1, стор.10-11



1, стор.12



1, стор.13


1, стор.13
Учні визначають у тексті синоніми і антоніми.


Учні в групах опрацьовують теоретичний матеріал, наводять власні приклади.

















Пояснення значення слів-омонімів.










Формулювання визначень.





Заповнення таблиці пересуванням малюнків, пояснення лексичних значень слів.
Усне малювання.





Запис прикладів у зошити.





















Запис у зошитах відгадок до загадки з поясненням лексичного значення слів.
Запис у зошитах лексичних значень слів.







Запис слів і їх лексичних значень у зошити.
V. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи.
Діяльність учителя
Діяльність учнів
Завдання
Мета
Форма організації, управління діяльністю учнів
Номер джерела навчальної інформації, сторінка
Результат
Форма звітності
1. Скласти із поданих слів синонімічні ряди і записати їх.




2.До поданих слів дібрати антоніми.



3.Записати словосполучення, пояснити значення слова «свіжий» у поданих словосполученнях. Замінити це слово синонімом, дібрати до кожного антонім. Останнє словосполучення розібрати за будовою.
Практичне застосування набутих знань.




Практичне застосування набутих знань.

Практичне застосування набутих знань.






Повторення раніше вивченого матеріалу.
Виконання завдання групами (кожен ряд учнів записує один синонімічний ряд).
Індивідуальна робота учнів.



Коментована робота учнів.








Робота одного учня біля дошки.
1, стор.14







1, стор.15




1, стор.16
Оголошення результатів роботи групи.





Оголошення результатів роботи окремими учнями.
Коментоване записування утворених слів.







Розбір словосполучення за будовою.
Записи у зошитах.






Записи у зошитах.



Записи у зошитах.








Записи у зошитах.
VI. Систематизація та узагальнення набутих знань, умінь, навичок.
Діяльність учителя
Діяльність учнів
Завдання
Мета
Форма організації, управління діяльністю учнів
Номер джерела навчальної інформації, сторінка
Результат
Форма звітності
Гронування.
Систематизація набутих знань.
Наклеювання листочків-наліпок на дерево пізнання.

Діти називають вивчені терміни та те нове, про що дізналися на уроці.
Узагальнення і систематизація набутих знань.
VII. Підведення підсумків уроку. Оцінювання результатів роботи учнів на уроці.
Заповнення останньої колонки таблиці (додаток 2).
VIIІ. Домашнє завдання.
Опрацювати теоретичний матеріал підручника на стор.214-215, 219. Виконати вправу 477 (за варіантами), останнє завдання пропонується тим учням, які бажають проявити свої творчі здібності.
Додаток 2
Картка для індивідуальної роботи «Знаю, хочу дізнатися, бажаю навчитися».

Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми, пароніми
Знаю
Хочу дізнатися
Навчився













Додаток 3
Картки для роботи в групах.

Завдання для І групи
Опрацювати матеріал підручника на стор.214-215 і дати відповіді на запитання, проілюструвавши відповіді власними прикладами:
1.     Які слова називають синонімами?
2.     Що таке синонімічний ряд (гніздо)?
3.     Що таке абсолютні синоніми?


Завдання для ІІ групи
Опрацювати матеріал підручника на стор.219 і дати відповіді на запитання, проілюструвавши відповіді власними прикладами:
1.     Які слова називають антонімами?
2.     Назвіть способи вираження антонімів, заповнивши таблицю:
Частина мови
Приклади
іменник

прикметник

дієслово

прислівник

прийменник

 

Завдання для підготовки до конкурсу знавців рідної мови ім.Петра Яцика

7 клас

1. Поясніть різницю в значеннях поданих пар слів.

Дякуючи-завдяки,

незважаючи – не дивлячись.

2. Укажіть зайві серед поданих слів. Поясніть свій вибір.

Прикрий. Вчорашній. Злопам’ятний. Загорілий. Печений.

3. Поясніть, у значенні якої часової форми вживаються в поданому реченні підкреслені дієслова. Вкажіть, скільки простих речень у поданому складному. Поясніть наявні в реченні розділові знаки.

Як була я малою, то мені було не раз сниться, моя мати чеше мені коси, вплітає червоні кісники, вбирає мене в квітки та стрічки, голубить та жалує мене (Марко Вовчок).

4. Вставте, де треба, замість крапок пропущені букви або апостроф.

Духм…яний, молодіст…ю, Св…ятослав, В…ячеслав, нечислен…ий, виїз…ний, ро…писати, нездійснен…ий, шіс…надцять, черв…як.

5.  Напишіть невеликий за обсягом твір на одну з тем:

         «Сильніший за всіх той, хто володіє собою і словом»

         «Чи потрібні людям герої для наслідування?»

«Пісня тендітної сніжинки» 

7 клас

1. Виберіть правильне продовження речення: “Дієприкметники змінюються за...”

…родами, числами, відмінками.

...числами і родами.

...числами і відмінками.

...лише за відмінками.

2. Перепишіть речення. Числа передайте словами.

* Автобус із 856 екскурсантами прибув до столиці.

* Книга ілюстрована 597 гравюрами.

* Поле розкинулося на 763 гектарах.

3. Виділіть дієслова, що належать до другої дієвідміни. Думку аргументуйте.

Проводжати, походжає, хлюпаєшся, малюють, читати, прагнути, хвилюватися, тримати, саджати, слухати.

4. Утворіть іменники чоловічого і жіночого роду, які називають мешканців таких міст.

Калуга –                                    Запоріжжя –

Черкаси –                                  Суми –

Чорнобай –                               Мінськ –

Харків -                                    Донецьк -

5. Пригадайте і запишіть 5 фразеологізмів зі словом око. Поясніть значення кожного з них (письмово).

6. Напишіть листа другові про прочитану Вами книгу (переглянутий фільм, відвідини цікавого місця). 


7 клас

1. Знайдіть зайве слово за способом словотвору.

         Сосняк, трійка, ошийок, фронтовий, передовик.

         Прадавній, співдоповідь, неправда, провесна, проїзд.

         Прикордонний, бездомний, праліс, помірний, проміжок.

         Віра, Любов, перекотиполе, акція, мільйонер.

2. Чи є серед поданих нижче помилкові написання? Відкоректуйте.

         Виконав найбільш краще. Найнесподіваніше.

         Менш корисніше. Саме вище. Менш добре.

         Найбільш прекрасно. Щонайпривабливіше.

3. Поясніть різницю у значеннях слів.

         Обшукати  - ошукати;

         лікувати – лічити;

         особистий - особливий

4. Складіть оголошення про цікаву подію, яка відбудеться у вашій школі.

5. Спробуйте продовжити  текст віршованими (2-3 строфи) рядками або прозою, використовуючи прислівники.

         Як гарно, як нечувано прекрасно

         Цвітуть українські сади.

         ……………………………………

         ……………………………………                                                        

Усне завдання

Зробіть повідомлення «Традиції мого родоводу»

7 клас

1.   Виберіть правильне продовження речення: “Дієприкметники змінюються за...”

...родами, числами, відмінками.

...числами і родами.

...числами і відмінками.

...лише за відмінками.

2.   Розкрийте дужки, поставивши слова у потрібному відмінку.

Площа (Тарас Шевченко); пам”ятник (Леся Українка); вулиця (Олександр Бойченко); для уповноваженого (Олексій Музиченко); за участю (Ганна Чубач); музей (Олександр Довженко); портрет (Іван Мазепа); фонд імені (Василь Симоненко).

3.   Виділіть дієслова, що належать до другої дієвідміни. Думку аргументуйте.

Делегувати, перешкоджає, хлюпаєшся, дошкуляють, кричати, прагнути, метушитися, тривати, лежати, служити.

4.   Утворіть іменники чоловічого і жіночого роду, які називають мешканців таких міст.

Львів –                                                 Київ –

Полтава –                                             Черкаси –

Тернопіль –                                          Одеса –

Мінськ –                                               Москва

5. Проаналізуйте вживання прикметників – епітетів з словом  голос  і вкажіть речення, в якому вжито незвичний епітет.

·          ...Наталю? – пошепки звертаюсь. – Що? – глухим голосом обзивається  вона (М.Івченко).

·          Маруся проспівала чистим альтовим голосом кілька українських пісень (І.Нечуй-Левицький).

·          Голос певний, глухий у своїй байдужості (Б.Харчук).

·          Розпалюй плитку в гаражі! – білим сніговим голосом говорила Андрійкова мати (М.Вінграновський).

6. Напишіть листа другові про прочитану Вами книгу (переглянутий фільм, відвідини цікавого місця).


7 клас

1.       Напиши твір-роздум "Не відкладай на завтра комусь робити добро".

2. Від поданих дієслів утвори всі Особові форми наказового способу.

Читати, їсти, їхати, сідати, сидіти, допомагати, допомогти, різати, вирізувати.

3. Утвори від поданих дієслів усі можливі дієприкметники.

Біліють, побіліти, помарніти,  плавають, пошити, в'їздити, відпочивають, відпочити, малюють, намалювати, колоти, варити.

4. Введи в речення дієприслівникові звороти. Допиши своїх 2-3 речення, близьких за змістом до попередніх.

Ми прибули до міста ще завидна. Друзі відвели до готелю. На ранок усі були готові до мандрівок. Екскурсовод почав розповідати про історію забудови міста. Воно було дуже давнє і вражало своєрідністю архітектури.

5. У наведеному реченні постав частку не перед коленим словом (крім службових). Щоразу речення переписуй заново і після кожного речення в  дужках  напиши, що в ньому заперечується (час, місце...).

Мій товариш приїхав  учора  з  Одеси до  Києва ранішнім поїздом.


8 клас
1. Утворіть антонімічні пари з поданих фразеологізмів.
Дерти кирпу                                           хоч у рамку вправ
Жити, як сир у маслі                              плутатися в хвості
Мати свій розум у голові                       гнути шию
Глянути гидко                                        танцювати під дудку
Грати першу скрипку                             перебиватися з хліба на воду
2. Вкажіть, у якому реченні вжито не сполучники, а однозвучні з ними сполучні слова.
Одержиш вищий бал, як/що переробиш твір, усунувши помилки.
Як/що трапиться, то відповідальність буде на вас. 
Як/що наполегливо попрацювати над собою, то результат буде.
3. У кожному з поданих рядків знайдіть зайве за способом творення слово. Вибір обґрунтуйте.
         Гречкосій, працелюб, всюдихід, землеробство, п’ятдесят.
         Гімнастка, підтримка, чорноморець, багатомовність, столярувати.
         Пречудовий, відігнати, прозелень, перехід, вибігти.
         Вибір, з’їзд, обхід, обшук, провесна.
4. Запишіть слова, вставляючи пропущені букви.
      П…р…ф…рія, пр…ор…тет, д…р…гент, експ…р…мент, пр…зидія, мар…во, колиш…ш, пр…в’ял…ний, пол….ш.
5. Виберіть речення, що не відповідають нормам літературної мови. Відредагуйте їх.
         Самий дорогий подарунок для мене – твоя увага.
         Рівень успішності знизився на чотири цілих три десятих балів.
         Інфляція сягла пятидесяти відсотків.   
         З нагоди ювілею міста проведені численні заходи.
6. У другому реченні  попереднього завдання підкресліть головні та другорядні члени.
7. Напишіть твір-мініатюру на одну з тем:
«Барви зимового лісу»
«Монолог моєї спальні»
8 клас
1. Запишіть подані іменники у формі  орудного відмінка. Поясніть написання.
Душа, річ, даль, обруч, течія, оберіг, герой, мудрість, неміч, водограй.
2. Зробіть синтаксичний розбір речення, надпишіть над кожним словом, якою частиною мови воно є.
Безмежний простір моря сяє рожево-золотистим світлом, а на заході втомлене червоне сонце ховається за море і цілує останнім поцілунком хвилі.
3. Відредагуйте речення, запишіть їх, поясніть правки.
-         Мені подобаються фарби осіннього лісу.
-         Не було сил відірватися від зацікавившої мене книжки.
-         Вироби з кераміки – це саме цікаве, що було на виставці.
4. До поданих іншомовних слів доберіть українські відповідники. Слова запишіть парами.
Біографія –
імітація –
компроміс
5. Зєднайте слова так, щоб утворилися фразеологізми.
А  Маслинова                                          земля
Б  обітована                                             печать
В  неопалима                                           купина
Г  каїнова                                                гілка
6. Напишіть твір-роздум “Мій образ рідної землі”.

8 клас
1. Складіть алгоритм правопису дефісу в словах.
2. Укажіть речення, в яких ужито сполучники.
         Що (б) вам зіграти?
         Хоча й тіснувато тут, за (те) ми всі разом.
         Як (би) я хотіла тебе побачити!
         Я просив його, що (б) він мене зустрів.
         Як (би) не допомога батьків, я б не змогла тут вчитися.
         Заховайся за (те) дерево.
3. Запишіть слова українською мовою. Погрупуйте їх за видами орфограм.
      Хоккей, семьсот, стоишь, батальйон, солью, восемьюдесятью, подъезжать, жюри, расписаться, Прокофьев, барокко, радостный.
4. Порівняйте дві групи епітетів до слова «Мрія». Яка між ними різниця? Поясніть спосіб творення підкреслених слів.
-         Барвиста, безкрила, вікова, віддалена, висока, нездійсненна, щира, п’янка.
-         Буйнокрила, живокровна, золотогрива, оскубана, срібнострунна, сонцебризна
5. Напишіть невелику за обсягом творчу роботу «Ранок у місті (селі)», використовуючи вигуки.

Усне завдання
Як ви розумієте вислів «Слово, що йде від серця, завжди проникає  в  серце»?
8 клас
1. Запишіть подані іменники у формі  орудного відмінка. Поясніть написання.
Область, розкіш, даль, честь, Керч, ніч, совість, вартість, якість, швидкість.
2. Зробіть синтаксичний розбір речень.
Двері скрипнули в тиші сумовито й самітно.
Обличчя дівчини пашіло жаром.
Під вишнею розлогою струмок гомонить.
3. Відредагуйте речення, запишіть їх, поясніть правки.
На уроці літератури учні за чергою читали вірш напам”ять.
Артист цирка зіскакував з коня на скаку і знову опинився на ньом.
Необхідно додержуватись регламенту.
4. Продовжіть визначення:”Член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання непрямих відмінків який? чий? котрий? скількох? скільком? та ін. називається ...”.
...підметом.                               .... означенням.                      ...обставиною.
...присудком.                            ...додатком.
5. Доповніть речення епітетами і порівняннями.
Сонце посміхалось, як ...; Хмари пливли, наче ...;
Колоски шелестіли, мовби ...; Слово сказав, ніби ...;
Сльози котилися по ...щоках, ніби ...; Клен губив ... листя, ніби …
6. Напишіть твір-роздум “Мій образ рідної землі”.
8 клас
1. Напиши твір-роздум "Як добре, коли почуваєш, що зробив саме те, що слід було зробити, що можеш тепер відкрито глянути кожному зустрічному у вічі"(О. Гончар)
2. Заповни пропущені орфограми і пунктограми.
Ш..пш..ни кущ у мене під вікном
Цвіте блідо..рожевим скромним цвітом
І п..р..носит.. в молодіє..т.. мене
У..ранки срібні в в.лори янтарні
Що візували серцю вічне щастя
А друзі кажут.. на..що він тобі
Цей кущ..дикун Ти викорчуй його
І посади троянди тут кул.лурні
Як он на клумбі в тебе
Я нате
Відповідаю всі оті кул..турні
Францу..кі, поліантові та чайні
Г..бр..дно..чайні з назвами складними
Все біл..ше іноземними
Пра..матір..ю своєю називают..
Оцю звичайно просту пол..ову
Що люди вчені мудрі та не..вдячні
Собачою назвали по..латині
(М. Рильський)
3. Відредагуй речення.
На подвір'ї сиділи стародавні діди і про щось доказували один одному.
Громадське суспільство має жити по законам.
Селянські магазини запрудили іностранним товаром. Дівчина їхала на велосипеді в червоному сарафані з білим горошком.
Дозвольте подякувати вас за хорошо зроблену роботу.
4. Випиши тільки правильно утворені сурядні словосполучення.
Дерева й берези. Сусіди й люди. Білий і чорний. Луки й поля. Червоний і вовняний. Блідий і зрозумілий. Низький і привітний. Далеко і правильно. Урочисто і гордо. Відверто і щиро. Гриби й опеньки.
5. Напиши рекламу-анотацію на кінофільм (реальний чи уявний), який ти недавно подивився (-лася).


Комментариев нет:

Отправить комментарий